تور کربلا

مدیر عامل

مدیریت فروش

تور داخلی

بلیط داخلی و خارجی

بلیط و ویزای عراق

تور خارجی

تور مشهد از اصفهان | حرم مطهر امام رضا (ع)

تور مشهد از اصفهان | حرم مطهر امام رضا (ع)

تور مشهد از اصفهان

نام مشهد

واژه مشهد به معنی شهود، حضور و شهادتگاه است و به این معانی به واژه «مشاهد» جمع بسته می‌شود. واژگان «مشهد» و «مشاهد» در عرف و اصطلاح سده ۳ هـ. ق، بر قبور ائمه و اولیاء و رجال اطلاق می‌شده‌است، چنان که در آن زمان، مشهد مرغاب در فارس، و مشهد میهنه (آرامگاه ابوسعید ابوالخیر) و مشهد توس یا مشهد رضوی در خراسان، وجود داشته‌است.آقا علی بن موسی الرضا(ع) پس از قتل به دست مأمون عباسی در سال ۲۰۲ هـ. ق، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد. از آن پس «سناباد نوغان» به نام «مشهدالرضا» خوانده شد و به مرور زمان بر پهنه آن، به ویژه در زمان شاه تهماسب صفوی افزوده گشته و مردم توس به مشهد کوچ داده شدند؛ و به مرور زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد. گفتنی است که نام مشهد اولین بار توسط سلطان محمود غزنوی به این شهر داده شد.

مشهد در دوره اسلامی

به گفته تاریخ نویسان، هنگامی که یزدگرد سوم از برابر سپاهیان مسلمان عرب گریخت، به خراسان روی آورد. سپاه مسلمانان به فرماندهی احنف بن قیس که مامور فنح خراسان بودند وی را تعقیب کردند. یزدگرد که آنان را به دنبال خویش یافت، راهی توس شد تا از کنارنگ توس مرزبان خود در آن خطه پناه بخواهد، اما کنارنگ با این بهانه که از یک سو، توس گنجایش موکب بزرگ پادشاهی را ندارد، و از سوی دیگر، پناه دادن به پادشاه، امکان یورش سپاه مسلمانان را افزایش می‌دهد، یزدگرد را از توس راهی مرو کرد. حاکم مرو نیز در آغاز به استقبال یزدگرد شتافت، اما سرانجام از او رخ برتافت و آخرین شاه ساسانی در سال ۳۱ هجری به دست آسیابانی در مرو کشته شد. کنارنگ توس هم که حاکمی سودجو و عافیت‌طلب بود، با احساس خطر از سپاه مسلمانان، طی نامه‌ای از عبدالله بن عامر، امان خواست و عهد کرد که اگر پیشنهاد او پذیرفته شود، در فتح نیشابور مسلمانان را یاری خواهد داد. پس چنین کرد و به امارت نیشابور دست یافت. با این ترفند، کنارنگیان، به رغم فتح خراسان، همچنان نفوذ خود را در خطه توس حفظ کردند و تا پایان عصر اموی و چیرگی سپاه ابومسلم در سال ۱۲۹ هجری، در آن جا ماندند و تنها پس از یورش سرداران ابومسلم بود که آن جا را رها ساختند.

مشهد در دوره امویان

از تاریخ توس در دوران امویان نیز خبر چندانی در دست نیست. تنها باید از مهاجرت و اقامت و درگذشت خواجه ربیع بن خثیم از یاران ابن مسعود صحابی یاد کرد که در حدود سالهای ۳۵ هجری راهی خراسان شد و در نوغان اقامت گزید و در سال ۶۱ در همان جا درگذشت و دفن شد.

مشهد در دوره عباسیان

در دوره عباسیان، گرچه فرمانداران خراسان از جانب حکومت مرکزی برگزیده می‌شدند، اما بی کفایتی این والیان و جنبش‌هایی که در گوشه و کنار این خطه رخ می‌داد، گاه مردم را چنان برمی‌آشفت که خواهان برکناری ایشان می‌شدند. از جمله در سال‌های پایانی قرن دوم، آن زمان که علی بن عیسی والی خراسان بود، فتنه و آشوب تا آن اندازه در خراسان بالا گرفت که هارون الرشید در سال ۱۸۹ خود برای سرکوب شورش، رهسپار ولایات شرقی شد. اما علی بن عیسی، فرصت طلبانه، و با هدایای بسیار، در ری نزد او آمد و هارون او را در حکمرانی خراسان پایدار داشت. ولی با سپری شدن یک سال، شورش از حد گذشت و هارون وی را برکنار نمود. در سال ۱۹۲ نیز خود برای استقرار امنیت کامل، راهی خراسان شد و در باغ حمید بن قحطبه اقامت گزید. یک سال پس از آن چنان بیمار شد که همان جا مرد و در تالار بزرگ کاخی که در آن باغ قرار داشت، به خاک سپرده شد.در دوران حکومت هارون عباسی، حمید بن قحطبه طائی والی خراسان بود که کاخی در باغی واقع در ۱٫۵ کیلومتری سناباد داشت. در بهار سال ۱۹۳ هجری قمری، هارون که برای سرکوب شورشی عازم سمرقند بود، در نوغان بیمار شد و بنا به وصیتش او را در آن باغ دفن کردند. چند سال بعد در دوران خلافت مامون، در ۲۰۲ هجری قمری، آقا علی بن موسی الرضا(ع) که پس از یک سال اقامت در مرو عازم بغداد بود، در منزل امیر سناباد مسموم شد و مأمون پیکر او را نزدیک قبر هارون به خاک سپرد. از آن پس آن نقطه «مشهد الرضا» به معنی «محل شهادت رضا» و به اختصار مشهد (تور مشهد از اصفهان)نام گرفت.

از توس تا مشهد

طرح جامع شهر مشهد در سال ۱۳۵۲ خورشیدی.

توس، در دل خود شهرهایی داشته، که نوغان و طابران از آبادترین آنها بوده و آورده‌اند که این دو شهر هزار قریه و آبادی را در بر می‌گرفته‌است.... در طول تاریخ، گاه نوغان اعتبار افزونتری می‌یافته و زمانی طابران رونق بیشتری داشته‌است. جایی که اکنون به نام شهر توس معروف است و آرامگاه فردوسی، حماسه سرای نامدار ایران در آن قرار دارد، تنها بخشی از توس قدیم، یعنی همان طابران است، که بقایای ارگ و باروی نیمه ویرانی که مردم آن را قصر مامون می‌خوانند و بنای بزرگی که به بقعه هارونیه مشهور شده‌است، در آن پیداست. این محل، در حال حاضر حدود بیست کیلومتری شمال غربی شهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) است. دیگر شهر بزرگ و نامدار توس، نوغان بوده که اینک در دل شهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) قرار دارد. یکی از آبادی‌های پیرامون نوغان، روستایی به نام سناباد بوده که آب و هوایی خوش و مطبوع، کشتزارهایی پربار، قنات‌هایی سرشار و بوستانهایی شاداب و سرسبز داشته‌است. در بهار سال ۱۹۳ ه-ق هنگامی که هارون جهت سرکوب شورشی در سمرقند به نوغان رسید مریض و سپس فوت نمود وی وصیت نموده بود پس از مرگ او را در باغ مجاور محل اقامتش دفن نمایند. مآمون جانشین هارون پس از گذشت چند سالی از خلافتش در اثر طغیانی که علیه وی در عراق پدید آمد به قصد آنکه تمایل شیعیان را به خود جلب کند «علی ابن موسی الرضا» را به جانشینی نامزد کرد. علی ابن موسی الرضا پس از یک سال ماندن در مرو رهسپار بغداد شد، وقتی به روستای نوغان رسید به خانه امیر سناباد وارد و در آن جا مسموم و در سال ۲۰۲ یا ۲۰۳ ه-ق پس از سه روز درگذشت و پیکرش در باغ حمید بن قحطبه در ۱٫۵ کیلومتری روستای سناباد مدفون شد، از همان زمان این نقطه به نام مشهد الرضا و بعد به اختصار مشهد نام گرفت.در تاریخ ۱۳۸۸/۸/۸ سالروز تولد علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان، توسط محمود احمدی نژاد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مشهدمشهد( تور مشهد از اصفهان ) رسماً به عنوان « پایتخت معنوی ایران » برگزیده شد.

جغرافیای طبیعی مشهد( تور مشهد از اصفهان )

شهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) مرکز استان خراسان رضوی با ۲۰۴ کیلومتر مربع مساحت، در شمال شرق ایران و در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضه آبریز کشف رود، بین رشته کوه‌های بینالود و هزار مسجد واقع است. ارتفاع شهر از سطح دریا ۹۸۵ متر و فاصلهٔ آن از تهران ۹۶۶ کیلومتر است.

جاذبه های گردشگری مشهد( تور مشهد از اصفهان )

از دیدنیهای داخل شهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) و اطراف آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

از سناباد و توس قدیم آثار تاریخی زیادی بر جای نمانده و پیشینهٔ بیشتر آثار تاریخی در این شهر به پس از قرن ۸ هجری می‌رسد. از آن‌جمله می‌توان به مسجد گوهرشاد، میل اخنگان، مسجد هفتاد و دو تن، گنبد خشتی و مصلی طرق اشاره کرد. از شهر تاریخی توس بناهایی مانند گنبد هارونیه برجا مانده‌است (هم اکنون شهر توس در حال یازسازی است). چهار طاقی بازه هور نیز از قدیمی‌ترین بناهای موجود در محدودهٔ شهر است که زمان ساخته‌شدنش را قرن سوم میلادی تخمین می‌زنند. آرامگاه نادرشاه، آرامگاه فردوسی و نیز مدارسی چون عباسقلی خان از دیگر آثار تاریخی موجود در شهر است. از دیگر مراکز دیدنی و تفریحی شهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) می‌توان به موزه‌های آستان قدس رضوی (که خود شامل چندین موزه است)، مجتمع تجاری پروما، بازار رضا، بازار بین المللی، بازار خیام ، مجتمع آلتون و مجتمع تجاری الماس شرق و مجتمع تجاری وصال اشاره کرد.
از مجموعه پارکها و پارکهای شادی می‌توان به پارک کوهسنگی، پارک و شهربازی ملت، کوهستان پارک شادی، باغ وحش و پارک جنگلی وکیل‌آباد، مجموعه سرزمین موج‌های آبی به عنوان بزرگترین پارک آبی سرپوشیده آسیا و همچنین مجموعه بزرگ پارک موضوعی سپاد اشاره کرد.
ییلاقات اطراف مشهد، به خصوص شاندیز و طرقبه، زشک، نغندر، جاغرق، منطقه ییلاقی خور(قزلق) و منطقه ییلاقی سررود در شمال غربی مشهد، چالی دره، پارک جنگلی وکیل‌آباد، بوستان ملت، آبشار اخلمد و کنگ(ماسوله‌ای کوچک)، آبشار ارتکند، پارک جنگلی نه دره در دو کیلومتری جنوب مشهد، بازار بعثت طرقبه، منطقه دیدنی فریزی، سد ارداک، هفت حوض، چشمه گیلاس، چشمه گراب از جمله مکان‌های تفریحی مورد توجه گردشگران هستند.

موزه‌ها

در سطح شهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) حدود ۱۵ موزه مشغول فعالیت هستند. مجموعه موزه‌ها یا گنجینه‌های آستان قدس رضوی که در محدوده حرم علی بن موسی‌الرضا قرار دارد و یکی از بزرگترین موزه‌های کشور و دارای ده موزه جداگانه است، موزه توس واقع در کهن‌شهر توس در کنار آرامگاه حکیم توس، موزه نادری واقع در باغ نادری در کنار آرامگاه نادرشاه افشار، موزه آب، موزه علوم و تاریخ طبیعی مشهد، موزه بزرگ تاریخ طبیعی خراسان از جمله موزه‌های سطح شهرمشهد( تور مشهد از اصفهان ) هستند.

موزه مرکزی آستان قدس رضوی

هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در حرم علی بن موسی‌الرضا غرفه اشیای نفیس و گران بها و نادر بوده که در طی زمان توسط ارادتمندان به اهل بیت به رضا تقدیم شده‌است. این مکان پس از آخرین تغییرات در سال ۱۳۷۸ شمسی افتتاح گردید. موزه جدید هم اکنون دارای یازده موزه با موضوعات مختلف است.طبقه همکف ساختمان به محل نگهداری و نمایش گنجینه هدایای علی خامنه‌ای اختصاص یافته‌است. این اشیاء توسط شخصیت‌های داخلی و خارجی به خامنه‌ای هدیه شده‌است.

موزه بزرگ خراسان رضوی

طراحان موزه بزرگ خراسان رضوی با الهام از نقشه و طرح بنای هارونیه و عمارت خورشید ساختمان موزه بزرگ خراسان رضوی را آغاز نمودند. سنگ بنای اولیه این موزه را شهرداری مشهد( تور مشهد از اصفهان ) پی ریزی شده‌است. مکان این موزه در زمینی به وسعت ۴۹۰۰ متر مربع در بوستان کوهسنگی واقع شده و از پرو‍ژه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی است.اجرای این طرح در ۱۲ طبقه و زیر بنای تقریبی ۱۸۰۰۰ متر مربع در سال ۸۲ از سوی شهرداری مشهد( تور مشهد از اصفهان ) به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی واگذار شد که در آن بخش‌های مختلفی از جمله فضاهای موزه‌ای متنوع، اتاق پژوهشگران، محل نمایش نمایش دائمی اشیاء، فضای اداری و... پیش بینی شده‌است.

موزه بنیاد شهید

این مکان که در فضای اداری بنیاد شهید واقع شده در ابتدای بلوار مدرس قرار دارد، و گوشه‌هایی از جنگ ایران و عراق را به نمایش می‌گذارد. بیشترین اشیای موجود، از سوی خانواده کشته‌شدگان جنگ به این موضوع اهدا شده‌است.

موزه مردم شناسی رباط ویرانی

این موزه با هدف معرفی جایگاه و اهمیت مشاغل سنتی و بومی مشهد( تور مشهد از اصفهان ) در سال ۱۳۸۵ شمسی در محل رباط ویرانی از بناهای تاریخی دوره تیموری و صفوی ایجاد گردیده‌است. رباط ویرانی بنایی است سرپوشیده که در قرون و سده‌های پیشین در راه کاروان‌رو نیشابور به توس واقع بوده اما امروزه در محور گردشگری مشهد شاندیز در ویرانی ۱۹ واقع است.

موزه علوم و تاریخ طبیعی خراسان

سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی با هدف ارتقای سطح اطلاعات عموم علاقه مندان در سال ۱۳۷۷ شمسی اقدام به تاسیس موزه علوم و تاریخ طبیعی خراسان نمود. بخشی از اشیاء ارزشمند این موزه اهدایی نمونه‌هایی توسط مردم بوده‌است.

موزه علوم زمین

این مکان در وسعتی حدود ۴۵۰ مترمربع در سال ۱۳۸۵ شمسی به بهره برداری رسید که از بخش‌های مختلف آن می‌توان به سالن مرکزی با تنوعی از نمونه سنگ‌ها، کانی‌ها، فسیل، مخزن با بیش از هزار نمونه، سالن نمایش فیلم و کارگاه اشاره کرد.

موزه تاریخ طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

پروژه احداث موزه تاریخ طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با مساحت تقریبی ۲۰۰ متر در سال ۱۳۸۷ در محل اداری واقع در بلوار وکیل آباد مورد بهره برداری قرار گرفت. این مجموعه شامل ۲۲ زیستگاه مصنوعی از جمله منطقه دشتی، کویری تپه ماهوری استپی، کوهستانی جنگلی، باتلاقی، نی زار، خور، آب‌های ساحلی و دریا است که در آن بیش از ۳۰۰ نمونهٔ تاکسیدرمی شده نظیر ۱۷ گونه پستاندار، ۱۱۰۰ گونه پرنده، ۳ گونه خزنده، ۵ نوع سنگواره و ۳۹ تابلو حشرات است.

گنجینه آب

این مکان در سال ۱۳۷۸ ش توسط کارشناسان آب منطقه‌ای خراسان واقع در بلوار سازمان آب افتتاح گردید. هدف از ایجاد چنین مجموعه‌ای آشنایی، بررسی و شناخت سازه‌های آبی قدیمی استان از قبیل شیوه‌های آبیاری سنتی، آداب و رسوم مرتبط با آب در مناطق مختلف، معرفی تکامل و پیشرفت صنعت آب، پل بندها، نحوه عملکرد بخدان‌ها، آب‌انبارها و قنات‌ها و روی هم رفته ارائه اطلاعات و مستندات به علاقمندان است.

موزه مردم شناسی حمام مهدی قلی بیک

این موزه در کنار مقبره امیر غیاث الدین ملکشاه در ضلع غربی حرم رضوی واقع شده‌است.

موزه فردوسی و شاهنامه توس

ساختمان این موزه همزمان با بنیان آرامگاه فردوسی در بخشی از محوطه باغ برای چایخانه سنتی طراحی و سپس اجرا گردید. بعدها این بنا به موزه تغییر کاربری داد و در آن اشیاء مرتبط و آثار به دست آمده از توس و روزگار فردوسی برای بازدید فرهنگ دوستان به نمایش گذاشته شده‌است.

موزه آرامگاه نادری

این موزه در محل آرامگاه نادری در چهارراه شهدا مشهد( تور مشهد از اصفهان )واقع است. فضای وسیع سالن موزه دارای ویترین‌هایی است که در آن بیشتر اقلام جنگی و جنگاوری از عصر افشاریه و قاجار در معرض دید عموم قرار گرفته‌است.

موزه حوضخانه هزاردستان

این مکان با وسعتی معادل ۳۵۰ متر مربع در اواسط راسته بازار جنت واقع گردیده و پیش از تغییر کاربری به حوضخانه بخشی از یک خانه مسکونی در محله قدیمی سراب قرار داشته‌است. هدف از ایجاد چنین فضای سنتی ارائه و بازشناخت فرهنگ غنی ایرانی اسلامی به گردشگران داخلی و خارجی و زائران آرامگاه رضا است.

مکان‌های مذهبی

مهمترین اماکن مذهبی شهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) که مهمترین مکان مذهبی ایران نیز هست، حرم علی بن موسی‌الرضا است. سالانه حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر به زیارت این حرم می‌روند.دیگر مسجدها، حسینیه‌ها و امامزاده‌ها از جمله مکان‌های مذهبی هستند که دارای زیارت کنندگان فراوانی هستند.مسجد جامع گوهرشاد واقع در محدوده حرم رضوی، مسجد هفتاد و دوتن، مسجد و حسینیه کرامت، امامزاده ناصر و یاسر و امامزاده یحیی بن زید بن علی بن الحسین (میامی) آرامگاه خواجه اباصلت، آرامگاه خواجه مراد، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد خشتی، گنبد سبز، از جمله مکان‌های مذهبی مشهد( تور مشهد از اصفهان ) هستند.

جزئیات حرم مطهر امام رضا (ع)

تور مشهد از اصفهان

حرم مطهر :

حرم مطهر یا مشهد الرضا قدیمی ترین بخش اماكن متبركه آستان قدس رضوی است. قسمتهای مختلف بنا و تزئینات داخل حرم در طول قرون گذشته به دلایلی بازسازی و مرمت شده است. اما پایه های اصلی بنا، همان پایه های اولیه است.

ضریح مطهر :

اولین ضریح در عهد صفویه بر روی قبر مطهر نصب شد. و تا آن زمان تنها صندوقی بر روی قبر قرار داشت و ضریح كنونی چهارمین ضریح از جنس طلا و نقره میباشد. و در سال 1338 شمسی بر روی مرقد مطهر نصب شده است.

گنبدطلا :

بر فراز بنای اصلی حرم مطهر و در مركز مجموعه اماكن مقدسه قرار گرفته، ساختار آن دو پوشه و به قولی تاریخ اولین طلاكاری بر روی آن در عهد صفویه صورت گرفته و در اثر حوادث مختلف چندین بار بازسازی شده است.

مناره ها :

قدیم :

قدیمی ترین مناره طلاكاری شده موجود در اماكن متبركه، مناره بالای ایوان طلای صحن انقلاب (عتیق) است كه در شمال غربی گنبد مطهر واقع شده و از بناهای عهد صفوی است و به قرینه آن مناره دیگری بر فراز ایوان عباسی (ایوان شمالی) در عهد افشاریه احداث شده است. این دو مناره در اثر حوادث تاریخی بارها آسیب دیده و چندین بار مرمت شده است.

جدید:

دو مناره طلاكاری شده صحن جمهوری جدید الاحداث و مربوط به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.  علاوه بر مناره های یاد شده دو گلدسته بزرگ كاشی كاری شده در دو طرف بخش شمالی گنبد ایوان مقصوره در مسجد گوهرشاد، و دو گلدسته كوچك كاشی كاری شده بر فراز بناهای بخش جنوبی صحن جمهوری احداث شده است.

نقاره خانه :

تور مشهد از اصفهان

بنای آن در دو طبقه با نمای بیرونی كاشیكاری شده بر فراز ایوان شرقی صحن انقلاب( تور مشهد از اصفهان ) قرار گرفته كه بنای قبلی آن در یك طبقه و از حلب و چوب احداث شده بود. مطابق رسم معمول از زمان صفویه روزی 2 نوبت، قبل از طلوع و غروب خورشید. در همه ایام بجز ایام سوگواری، نقاره خوانی انجام میشد و نقاره چیان در یك گروه 12 نفری به كار خود ادامه میدادند و در حال حاضر یك گروه 7 نفری در همه ایام قبل از طلوع و غروب خورشید و در ماه مبارك رمضان قبل از اذان صبح و در اعیاد مذهبی و اعلام شفا، مراسم نقاره زنی انجام میشود.

سقاخانه :

این مكان در وسط صحن انقلاب واقع شده و یكی از مهمترین آثار تاریخی اماكن متبركه به شمار میآید. و چون بنای اولیه آن توسط شخصی به نام اسماعیل طلایی احداث شده به این نام نیز مشهور است و در سال 1345 شمسی پس از چند بار مرمت، تخریب و به شكل كنونی بازسازی و طلاكاری شده است.

ساعتها :

دو ساعت شماطه ای بر بدنه دو شبه مناره بر فراز ایوان غربی صحن انقلاب و ایوان جنوبی صحن آزادی نصب شده است كه قدمت اولین ساعت به عهد صفویه یا مظفرالدین شاه بر میگردد. كه همان ساعت موجود در صحن آزادی است.

رواقها :

در مجموع 22 رواق قدیمی و جدید در آماكن متبركه وجود دارد كه عبارتند از:

رواق شیخ بهایی :

در جنوب شرقی حرم مطهر( تور مشهد از اصفهان ) واقع شده و به دلیل وجود مقبره شیخ بهایی در آن به این نام شهرت یافته است.

رواق دار الحفاظ :

در جنوب حرم مطهر و بین روضه منوره و مسجد گوهرشاد ( تور مشهد از اصفهان ) واقع شده است.

رواق گنبد حاتم خانی :

در شرق حرم مطهر و در غرب دارالسعادة و پایین پای مبارك واقع شده است.

رواق دارالسیادة  :

در غرب حرم مطهر واقع شده و در ضلع شرقی آن بین دارالسیادة و مسجد بالاسر پنجره ای مشبك از نقره وجود دارد و از آنجا ضریح مقدس نمایان است.

رواق دار الفیض:

در جنوب روضه منوره و پشت سر مبارك قرار دارد، از شرق به رواق گنبد الله وردیخان و از غرب به دار الشكر محدود است.

رواق دار السعادة:

در شرق حرم مطهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) واقع شده و از سمت غرب بر پایین پای مبارك با رواق حاتم خانی و از شرق به ایوان طلای صحن نو و از شمال به رواق دارالضیافة و از جنوب به رواق دار السرور محدود است.

رواق دارالشكر :

در شمال مسجد بالاسر و در مجاورت دارالفیض واقع شده و از شمال به ایوان طلای صحن انقلاب و از غرب به دارالشرف و از شرق به دار الفیض محدود میشود.

رواق توحید خانه :

در شمال حرم مطهر و بین دارالفیض و صحن انقلاب قرار گرفته و از شرق به رواق الله وردیخان و از غرب به ایوان صحن انقلاب مشهد( تور مشهد از اصفهان ) راه دارد

رواق دارالسلام‌ :

در جنوب حرم مطهر و در شرق و موازات دراالحفاظ قرار دارد و در ضلع شرقی با دارالسرور و از طرف غرب با رواق گنبد حاتم خانی مرتبط است.

رواق دارالعزة :

در جنوب شرقی حرم مطهر، بین رواق دارالسلام و دارالذكر واقع شده و از شمال به دارالسرور مشهد( تور مشهد از اصفهان )مرتبط است.

رواق دارالسرور:

در جنوب دارالسعادة و شمال دارالذكر واقع است و از جنوب به دار العزة و دارالذكر و از شرق به طرف صحن آزادی و از غرب به دار السلام راه دارد.

رواق دار الذكر :

در جنوب شرقی حرم مطهر و در غرب صحن آزادی مشهد( تور مشهد از اصفهان ) واقع است و از شرق به حجره های صحن نو و از جنوب به دارالزهد راه دارد و در ضلع غربی با دارالعزة و در ضلع شمالی با دار السرور مرتبط است

رواق دارالزهد :

در جنوب شرقی حرم مطهر و در شمال صحن امام مشهد( تور مشهد از اصفهان ) و متصل به آن است و از مشرق با رواق شیخ بهایی و از شمال با دارالذكر و از ضلع جنوبی با صحن امام خمینی و از ضلع غربی با راهرو تالار تشریفات مرتبط است.

رواق دارالعبادة:

آخرین رواق در جنوب شرقی حرم مطهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) است و در شرق رواق شیخ بهایی قرار دارد و از طرف جنوب و شرق با صحن امام و از ضلع شمالی با صحن آزادی مرتبط است.

رواق گنبد الله وردیخان:

در شمال شرقی حرم مطهر و رواق گنبد حاتم خانی، و در شرق رواق توحیدخانه واقع است و از شمال به صحن انقلاب و از شرق به دارالضیافة و از جنوب به دارالسعادة راه دارد.

رواق دارالضیافة :

در حد فاصل صحن انقلاب و آزادی و رواق گنبد الله وردیخان است و از جنوب به دارالسعادة اتصال دارد

رواق دارالشرف:

در شمال غربی حرم مطهر مشهد( تور مشهد از اصفهان ) و شمال دارالسیادة واقع است و با ایوان طلای صحن انقلاب و رواق جدید دارالولایة و دارالشكر مرتبط است

رواق دارالولایة:

در غرب روضه منوره واقع شده و از شمال به صحن انقلاب مشهد( تور مشهد از اصفهان ) و قسمتی از بست شیخ طوسی و از شرق به رواقهای دارالشرف و دارالاخلاص و دارالسیادة و از جنوب به مدرسه دو در و پریزاد و از غرب به صحن جمهوری اسلامی محدود است و بزرگترین رواق حرم مطهر و جدید الاحداث میباشد.

رواق دارالاخلاص :

در غرب حرم مطهر و مقابل بالاسر و در حد فاصل سه رواق دارالسیادة و دارالشرف و دارالولایة واقع شده است.

رواق دارالهدایة:

در جنوب غربی حرم مطهر و در شمال رواق دارالرحمة و بین مدرسه در و صحن جمهوری واقع شده است.

رواق دار الرحمة:

در جنوب دارالهدایة است و از شرق با بست شیخ بهایی و از غرب با صحن جمهوری مرتبط است.این مسجد كوچك یكی از بناهای قدیمی اماكن متبركه رضوی است و در ناحیه غرب حرم مطهر واقع شده و از ضلع غربی با یك پنجره فولادی به دار السیادة متصل است.

نکته هایی در ورد حرم مطهر امام رضا (ع)

تور مشهد از اصفهاندر سال 203 و به قولى 202 هجرى قمرى که حضرت رضا علیه السلام در طوس( تور مشهد از اصفهان ) به شهادت رسیدند بدن مطهر آن امام همام را در باغ حمید بن قحطبه و در کنار قبر هارون خلیفه عباسى به خاک سپردند و نخستین بناى حرم مطهر همان بقعه هارون الرشید است که بعدها حرم را روى دیوارهاى قدیمى آن بنا نهادند و از آن به بعد طوس به مشهد الرضا ( تور مشهد از اصفهان ) تغییر نام یافت.

تور مشهد از اصفهاندر سال 400 هجرى قمرى به دستور سلطان محمود غزنوى بناى بقعه و حرم تجدید بنا و مناره‎اى بر آن افزوده شد و پس از آن در زمان‎هاى مختلف اقداماتى به مرور صورت گرفته است .

تور مشهد از اصفهانسنگ مرقد نخستین که برای مشخص نمودن مدفن امام بر زمین نصب شده، سنگ بنای ساخت ضریح هم بوده است. آنچه مسلم است تا قرن هشتم هجری قمری ضریحی بر مضجع شریف نصب نبوده است.

تور مشهد از اصفهاندر ابتدا حرم مطهر( تور مشهد از اصفهان ) به صورت بنایی ساده، با مصالح ویژه آن دوران بنا شده بود، چنانکه بقعه مطهر تنها یک در ورودی ساده در پیش روی مبارک داشت و دارای تزئیناتی مختصر به سبک آن زمان بود.

تور مشهد از اصفهانمشهور است که از زمان صفویان گذاشتن ضریح بر مرقد امام مرسوم شده است و برخی احتمال دادند که ساخت ضریح از عصر تیموریان متداول گشته است.

تور مشهد از اصفهان 28 هزار لامپ در حرم امام رضا علیه السلام( تور مشهد از اصفهان ) روشن می‎باشد، که اکنون علاوه بر 28 هزار شعله برق، شش هزار لوستر نیز در ابعاد مختلف و با قدمت‎های طولانی مورد استفاده قرار گرفته است.

تور مشهد از اصفهانضریح اول، ضریحی چوبی بوده، با تسمه‎های فلزی و پوششی از صفحات طلا و نقره. این ضریح در زمان شاه طهماسب صفوی یعنی سال 957 هجری قمری ساخته و بر روی صندوق چوبی مضجع منور نصب می‎شود. در سال 1311 همزمان با تعویض صندوق به دلیل فرسودگی پایه‎ها ضریح برچیده شده، پوشش طلا و نقره و جواهرات آن از چوب‎ها جدا و به خزانه آستان قدس( تور مشهد از اصفهان ) منتقل می‎شود.

تور مشهد از اصفهانضریح دوم، ضریحی بوده فولادی مرصع، معروف به ضریح نگین نشان. این ضریح در سال 1160 به دستور شاهرخ فرزند رضا قلی میرزا نوه نادرشاه ساخته و به وقف بر فراز مرقد شریف نصب می‎شود. ضریح فولادی یا ضریح نگین نشان سقف نداشته، پنجره‎ها و شبکه‎های چهار طرف آن دارای گوی و ماسوره‎هایی بوده است که با نگین‎های کوچک یاقوت و زمرّد تزیین یافته و تعداد آنها به 2000 بالغ می‎شده است. به دلیل وضعیت ویژه این ضریح ذیلاً به عین کتیبه آن اشاره می‎شود. «نیاز رحمت ایزد مستعان، و تراب اقدام زوّار این آستان ملک پاسبان، سبط سلطان نادر شاه الحسینی الموسوی الصفوی، بهادرخان به وقف و نصب این ضریح و قبه‎های مرصع چهار گوشه ضریح مقدس مبارک موفق گردید. ( سنه 1160قمری) »

تور مشهد از اصفهاندر زمان تولیت میرزا سعیدخان برای مصون ماندن نذورات داخل ضریح دوم ، شبکه و پوشش طلایی روی ضریح منور قرار می‎گیرد، و بدین ترتیب سقف آن پوشش می‎یابد. این ضریح به دلیل وقف دائمی بودن تا قبل از شروع عملیات جایگزینی و نصب اخیر ضریح مطهر جدید یعنی پنجمین ضریح بر مضجع شریف و زیر ضریح پیشین قرار داشت. ضمن عملیات اخیر محل نصب این ضریح تغییر یافت و به قسمت تحتانی حرم مطهر( تور مشهد از اصفهان ) منتقل گردید.

تور مشهد از اصفهاندر عصر پادشاهی فتحعلی شاه قاجار ضریحی فولادی و ساده به ابعاد (3×4) و ارتفاع 2 متر ساخته و روی ضریح نگین نشان (ضریح دوم) نصب می‎شود که در اصل ضریح سوم محسوب می‎شود.

تور مشهد از اصفهانسقف ضریح سوم با چوب‎های طلاکوب پوشش داشته و در سمت پایین ضریح در کوچک مرصعی قرار داشته است. به دلیل کوچکی و غیر مناسب بودن این ضریح پس از مدتی برداشته شده و به جای آن ضریح چهارم نصب می‎گردد. در حال حاضر این ضریح در موزه مرکزی آستان قدس رضوی( تور مشهد از اصفهان ) در معرض تماشای بینندگان قرار دارد.

تور مشهد از اصفهانضریح چهارم ضریح ملمع یا ضریح طلا و نقره، معروف به شیر و شکر است، این ضریح در سال 1338 بر روی ضریح نگین نشان یا ضریح دوم نصب می‎گردد.

تور مشهد از اصفهانطراحی ضریح چهارم توسط مرحوم استاد حافظیان انجام یافته و تحت نظارت ایشان کار اجرا و قلمزنی توسط مرحوم استاد هنرمند حاج محمد تقی ذو فن اصفهانی انجام گرفت.

تور مشهد از اصفهانضریح چهارم دارای 05/4 متر طول و 06/3 متر عرض و 90/3 ارتفاع و 14دهانه به نشان چهارده معصوم بوده است. اضافه بر بهره‎برداری از طلا و نقره و جواهرات .

تور مشهد از اصفهانپایه‎ها، ستون‎ها، کتیبه‎های سیمین با نقش‎های مختلفی در نهایت مهارت قلمزنی شده بود. بین هر دو زاویه از پنجره‎های ضریح مقدس یک صفحه بیضی شکل از طلا، که مجموعاً به هیجده عدد می‎رسید و هر یک به وزن تقریبی پنجاه مثقال بود احادیثی درباره فضیلت زیارت حضرت رضا علیه السلام( تور مشهد از اصفهان ) به خط حاج شیخ احمد زنجانی معصومی کتیبه نوشته شده است .

تور مشهد از اصفهانبر روی هر یک از دهانه‎های ضریح مقدس، از سمت پیش روی مبارک اسمی از اسمای چهارده معصوم علیهم السلام بر صفحه‎ای فیروزه نشان از طلا و به خط ثلث و به قلم مرحوم حاج شیخ احمد زنجانی معصومی مکتوب بود. در بالای صفحات بیضی شکل، کتیبه‎ای از نقره به طور برجسته، سوره مبارکه هل اتی را به قلم همان کاتب در برداشت.

تور مشهد از اصفهاندر چهار گوشه ضریح چهار خوشه انگور به عنوان نمادی از نحوه شهادت حضرت قرار داشت. بالای کتیبه سوره مبارکه «یس» و بر لب ضریح چهل و چهار برگ از نقره ملمع بین چهل و چهار گلدان ملمع نصب شده بود که بر روی صفحه مدور و محدب هر یک از آنها اسمی از اسمای حسنی الهی به طور برجسته و به خط ثلث و به رنگ سفید در زمینه لاجوردی مکتوب بود.

تور مشهد از اصفهانپس از گذشت بیش از چهل سال از نصب ضریح پیشین موجباتی همچون فرسودگی، و سست شدن پایه‎ها و ساختار ضریح و ساییدگی پوشش و روکش‎های نقره‎ای و طلایی آن، ساخت و نصب پنجمین ضریح را ضروری می‎نمود.

تور مشهد از اصفهانبه دستور مقام معظم تولیت آستان قدس رضوی حضرت آیة الله واعظ طبسی، از سال 1372 مطالعات و بررسی‎های مقدماتی ساخت ضریح آغاز گردید، و به دنبال آن طرح‎های متعددی از طرف هنرمندان نامی کشور ارایه شد و نهایتاً توفیق طراحی ضریح نصیب استاد برجسته نگارگری کشور جناب آقای فرشچیان گردید.

تور مشهد از اصفهانبه منظور ساختن آخرین ضریح نخست بر اساس طرح موجود پایه‎ها و ساختار ضریح که ترکیبی از کار آهنگری و نجاری است توسط واحدهای مربوطه در آستان قدس رضوی در نهایت استحکام انجام گرفت و ساختاری مرکب از آهن و فولاد و چوب گردو برای نصب روکش‎ها و پوشش طلا و نقره ساخته شد.

تور مشهد از اصفهانبا آماده شدن طرح استاد فرشچیان کار قلمزنی و زرگری و به عبارت دیگر اجرای طرح که اساس کار ساخت ضریح و صورت پذیری آنست از تاریخ 12/11/75 تحت نظارت عالیه هنری استاد فرشچیان شروع شد و از میان چند نفر از هنرمندان قلمزن همچنان توفیق کار قلمرنی ضریح مطهر، نصیب استاد خدادادزاده اصفهانی گردید.

تور مشهد از اصفهانپس از چهار سال با کار بی وقفه روزانه و بعضاً شبانه و همچنین با کار متوسط روزانه شش نفر در کمال ظرافت و امتیاز هنری و در نهایت صلابت و استحکام کار قلمزنی پایان یافت و ضریح برای حمل و نصب آماده گردید. از ویژگی‎های ضریح مطهر جدید، ضخامت پوشش نقره‎ای آن است که حتی بعضاً به بیش از سه میلیمتر می‎رسد.

تور مشهد از اصفهانعملیات اجرایی برچیده شدن ضریح پیشین و نصب پنجمین ضریح از شامگاه روز شنبه 21/10/79، پس از مراسم غبارروبی آغاز گردید، و با هماهنگی کامل نیروهای فنی - تخصصی مورد نیاز به طور متوسط روزانه هفتاد نفر در سازمانی منظم و منسجم با تقسیم کار و تعیین مسئولیت هر یک از بخش‎های عملیاتی و مدیران مربوطه طبق جدول زمان‎بندی شده، تحت مدیریت جناب آقای مهندس مهدی عزیزیان، مدیر عامل سازمان عمران و توسعه حریم حرم امام رضا علیه السلام به مدت پنجاه روز جریان خود را طی نمود. کار بنای عشق و کعبه مقصود، و فراز آمدن معبد خورشید در فضایی معنوی و شورانگیز آغاز شد.

تور مشهد از اصفهانمحدوریت وقف به نصب بودن ضریح و عدم جواز شرعی انتقال آن از یک سو و از طرف دیگر، وجود موانع و مشکلات جدی فنی و معماری بر سر راه استحکام سازی پایه‎های نصب ضریح جدید موجب گردید تا پس از بررسی و مطالعات زیاد چاره کار به انتقال ضریح به قسمت زیرین حرم مطهر( تور مشهد از اصفهان ) و نصب محاذی اطراف مضجع شریف دیده شود.

تور مشهد از اصفهاناز جمله اقدامات اساسی دیگری که همزمان با نصب ضریح مطهر صورت پذیرفت، بتون ریزی و کف سازی و مفروش نمودن کف حرم مطهر با سنگ‎های مرمر بسیار نفیس همراه با کانال کشی و برقراری سیستم تهویه و هوا دهی زمینی و دیواری است، و نیز مرمت آیینه کاری‎ها و کاشی‎کاری‎ها و کتیبه‎های روضه منوره از جمله دیگر اقداماتی بود که در جریان عملیات نصب ضریح به آن مبادرت شد.

تور مشهد از اصفهانسنگ پلاک پیشین مضجع، که مرکب از 12 قطعه سنگ بود برداشته شده، به موزه مرکزی آستان قدس رضوی انتقال یافت، و به جای آن سنگ نفیس مرمر یکپارچه به طول 20/2 و عرض 10/1 و ارتفاع 90 سانت که در نهایت جلا و صفا و زیبایی حجاری شده بود نصب گردید.

تور مشهد از اصفهاندر اطراف ضریح مطهر( تور مشهد از اصفهان ) به نشانه چهارده معصوم چهارده دهانه به شکل محراب طراحی و اجرا شده است. سیر نقش‎ها و جهت قوس‎های آن یکدیگر را همراهی و تکمیل کرده، و مدار یگانه آنها که نهایتاً به مرکز و نقطه واحدی می‎رسد، تداعی کننده اصل اصیل عرفانی مشاهده وحدت در کثرت و کثرت در وحدت می‎باشد، و نیز وحدانیت ذات باری‎تعالی و قائمیت و بازگشت پذیری کائنات و ممکنات را به او متجلی می‎سازد.

تور مشهد از اصفهاندر هشت لچکی چهار گوش ضریح مطهر، به سبک هنر اصیل ایرانی، از گل آفتابگردان که نمادی از شمس الشموس که یکی از القاب امام رضا علیه السلام( تور مشهد از اصفهان ) است نقش‎هایی تعبیه شده است. در اطراف ضریح مقدس گل‎هایی پنج و هشت برگی به نشانه خمسه طیبه و هشتمین امام طراحی و اجرا شده است.

تور مشهد از اصفهاندو سوره مبارکه «یس» و «هل اتی»، در بالای ضریح مطهر( تور مشهد از اصفهان ) به صورت کتیبه دور تا دور ضریح نوشته شده است. طول کتیبه بالایی یعنی سوره مبارکه «یس» دارای 66/17 و عرض 18 سانتیمتر و طول کتیبه «هل اتی» 76/16 و عرض آن 14 سانت می‎باشد، هر دو کتیبه و دیگر خطوط بیرونی و داخلی ضریح مطهر که مشتمل بر آیاتی از کلام الله مجید و اسمای حسنی الهی و نام‎های حجج خداوندی است، در کمال قوت و استحکام توسط خوشنویس نامی جناب آقای موحد نوشته شده است.

تور مشهد از اصفهانبرای اولین بار پوشش داخلی ضریح مطهر، سقف و دیوارهای آن با نقش و نگارها و کتابت اسماء الهی، با خاتم‎کاری یه طرز بسیار بدیع و زیبا تزیین یافته است. طراحی نقوش داخل ضریح مطهر، توسط استاد فرشچیان انجام یافته، و اجرا و یا خاتم‎کاری توسط استاد هنرمند کشتی آرای شیرازی و همکارانشان صورت پذیرفته است.

تور مشهد از اصفهانضریح مطهر جدید حدود 12 تن وزن داشته، ضخامت پوشش نقره‎ای و طلایی آن و اتصال روکش‎های بدون پیچ یکی از ویژگی‎های این ضریح است. طول ضریح 78/4 و عرض آن 37/3 و ارتفاع آن با محاسبه سنگ پایه 96/3 متر می‎باشد.

تور مشهد از اصفهانحرم مطهر مجموعه‎ای است تقریباً مدور، که مرکز آن مضجع منور امام ابوالحسن الرضا علیه السلام قرار دارد. همچنین حرم مطهر که گنبد درخشان و طلایی برفراز آن قرار دارد، تقریباً در مرکز بناهای آستان مقدس واقع شده، و از نقطه نظر معماری و هنری بسیار بدیع و استوار، و زیبا و دل انگیز است.

تور مشهد از اصفهانسالانه در این حرم مطهر( تور مشهد از اصفهان ) بیش از 700 هزار مُهر نماز مورد استفاده و جایگزین مُهرهای شکسته و کثیف می‎شود.

تور مشهد از اصفهاننام‎های حرم مقدس امام رضا علیه السلام( تور مشهد از اصفهان ) به ترتیب ذیل می‎باشد:

آستان ملائک پاسبان - ارض اقدس - بقعة مبارکه - حرم مطهر - روضة رضویه - روضة مقدسه - روضة منوره - عتبة عالیه - قبلة هفتم - کعبة آمال - مرقد ملکوتی - مرقد منور - مضجع شریف - معین الضعفاء.

تور مشهد از اصفهانسقف حرم دارای دو پوشش است، پوشش اول: که از زیر مشهود است، به صورت مقعر و مقرنس بوده، ارتفاع آن از سطح حرم تا نقطه پایانی سقف 80/18 متر می‎باشد، و پوشش دوم: همان لایه خارجی گنبد مطلی است.

تور مشهد از اصفهانحرم مطهر تقریباً به شکل مربع بوده، و مساحت آن پس از توسعه‎یی که پس از انقلاب اسلامی انجام شد، به 139 متر مربع بالغ شده است، سطح حرم با سنگ مرمر مفروش گردیده، و تمام ازاره دور حرم با کاشی‎های ممتاز و ظریف چینی مانند، با رنگ‎های بسیار دلپذیر، مشهور به کاشی‎های سنجری مزین شده است، بر روی این کاشی‎ها آیات قرآن و احادیث معصومین علیهم السلام با خط رقاع و ثلث، همراه با نقش‎های اسلیمی نوشته و تزئین یافته است.

تور مشهد از اصفهاناز طریق چهار صفه یا ممر حرم مطهر، با رواق‎های اطراف اتصال یافته، و زائرین از طریق آنها حضور حضرت تشرف حاصل می‎نمایند. پیش از این، در ضلع جنوبی حرم مطهر (پیش روی مبارک)، دو محراب بسیار نفیس و ممتاز از جنس کاشی چینی نصب بوده، که پس از توسعه به لحاظ قدمت و نفاست، به موزه آستان قدس منتقل شده است.

تور مشهد از اصفهانحرم مطهر در اوایل قرن ششم یعنی دوران سلطان سنجر سلجوقی، با کاشی‎های بسیار نفیس تزیین یافته، و وجود تاریخ 612 هجری قمری، که بیانگر دوران سلطنت سلطان محمد خوارزم‎شاه می‎باشد، گویای اقدامات و فعالیت‎هایی است، که در این زمان، در زمینه توسعه و مرمت ابنیه حرم مطهر( تور مشهد از اصفهان ) انجام یافته است.

تور مشهد از اصفهانحرم پاک امام، اضافه بر جلال معنوی و جذبه روحانی، و زیبایی و شکوه معماری، مزین به برخی از نفایس و مآثر ارزشمند است، تعدادی از هدایای بزرگان و حکمرانان گذشته، در قاب‎هایی تعبیه شده، در مکان‎هایی از حرم مطهر، در برابر دید زائران قرار دارد. این جواهرات و نفایس که در هشت قاب چیده شده، شامل 104 قلم اشیای مختلف است. قدیمی‎ترین آنها سلیمانیه‎هایی است، با دور نقره، مربوط به 550 سال قبل، و دیگر شمشیری جواهر نشان و خنجر الماس نشان، و مروارید و تسبیح و انگشترهایی از الماس و برلیان درشت.

تور مشهد از اصفهانگنبد حرم از آجر ساخته شده، و سپس روی آن را با الواح مسی، که روکشی از طلا دارد پوشانده‎اند، تذهیب این گنبد برای آخرین بار در سال 1010 تا 1016، در زمان شاه عباس صورت گرفته، و به طوری که از گفته‎های محققان بر می‎آید، رویه و سطح این گنبد پیش از آن کاشی‎کاری بوده است.

تور مشهد از اصفهان تور مشهد از اصفهان تور مشهد از اصفهانتور مشهد از اصفهان

 


 
facebook RSS

صاحب نظر باشید

فرم پیشنهادات و انتقادات

درخواست شده *

  Refresh Captcha  
 

نظرسنجی

برای نوروز دوست دارید به کجا سفر کنید؟
 

درباره باشگاه

آژانس هواپیمایی آدینه گشت با توجه به تجربه و کارشناسی در زمینه فروش بلیط و تور گردانی اعم از تورهای داخلی و خارجی
بااخذ ویزای کشور های مختلف و رزرو بهترین هتل ها در سراسر دنیا بمنظور بالا بردن میزان رضایتمندی مشتریان تخفیف ویژه ای
را از طریق باشگاه آدینه گشت برای اولین بار در اصفهان در اختیار شما مشتریان گرامی  و خانواده دولت  قرار دهد .
به منظور این استراتژی  و ارج نهادن به شما عزیزان واحد تخصصی  امور بازرگانی آدینه گشت  فعالیت خود را آغاز نموده
که به این منظور اقدام به عقد قرارداد با ارائه کنندگان خدمات و فروشندگان برتر در استان نموده است

مزایای عضویت در باشگاه

باعضویت در باشگاه آدینه گشت با دریافت کارت طلایی باشگاه از مزایای ذیل بهرمند خواهید شد .  

1 – بهرمندی 4% تخفیف ویژه از مبلغ بلیط و تورهای داخلی با قیمت پکیج روز به مدت یک سال ( حتی جهت تورهای ویژه )
2 – بهرمندی از تخفیف ویژه جهت بلیط و تورهای خارجی به مدت یک سال
3 – استفاده از تهسیلات وام سفر با دریافت 200 امتیاز از خرید های داخلی و خارجی
4 – استفاده از تورهای طبیعت گردی و ایران گردی با تخفیف ویژه
5 – شرکت در قرعه کشی ماهانه باشگاه با جمع آوری 100 امتیاز و بهرمندی از جوائز نفیس از جمله بلیط مشهد مقدس و کیش  از بین برندگان قرعه
6 – پیک رایگان جهت ارسال بلیط به هر نقطه از شهر جهت مشریان فعال
7 – بهرمندی از تخفیف ویژه خدمات ورزشی و سرگرمی ، رستوران و فست فود ، پوشاک ، مراکز خرید ، اجاره خودرو ، خدمات بیمه ، خدمات درمانی  و خدمات آموزشی طرف قرارداد باشگاه آدینه گشت
عضویت گروهی در باشگاه آدینه گشتعضویت گروهی
موسسات و شرکتهای دولتی و خصوصی در صورت تمایل به همکاری می توانند بمنظوراستفاده از خدمات وابسته جهت کارکنان آن مجموعه با ارسال مکاتبه رسمی به باشگاه آدینه گشت کلیه افراد را از این اولویت بهرمند نمایند.

عضویت در باشگاه آدینه گشتعضویت انفرادی
عضویت در باشگاه آدینه گشت

مقدار تخفیف : کت و شلوار زنانه و مردانه 500/000 ریال  و بقیه پوشاک 5%
شعبه مرکزی (زنانه و مردانه ) :خیابان آپادانا دوم ، شماره 92 tel : 6414343
شعبه تخصصی بانوان : خیابان حکیم نظامی ، نبش خاقانی tel : 6278533
شعبه تخصصی داماد و جوانان : خیابان آپادانا دوم ،مقابل مسجد کاظمیه tel : 6413312
سایت : www.moghadaswears.ir

آموزشگاه درجه یک اصفهان

مقدار تخفیف : 10% برای همه دوره ها

آدرس : خیابان سروش ،جنب مسجدالغفور ،ساختمان رحمت

Tel : 2501388        www.farasystem.org

طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

فست فود ایتالیایی و فرنگی

طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

شعبه 1 : خیابان حکیم نظامی ، میان سنگ تراشها و محتشم کاشانی   tel: 6270307

مقدار تخفیف : همه روزه ، ظهرها ، 10%

شعبه 2 : انتهای خیابان مهرداد (شهید قندی )           tel : 6268970

طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت


طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

آدرس : خیابان امام خمینی ، خ خلیفه سلطانی ، روبروی تاکسی آفاق

Tel : 3341042

مقدار تخفیف :

2% بابت بیمه ثالث ، 30% بیمه نامه بدنه ، 10تا20% بابت بقیه بیمه ها

4 تا 8 قسط بابت انواع بیمه نامه بغیر از ثالث

گیم کلوپ غدیر 30% تخفیفطرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت | گیم کلوپ غدیر

نشانی : خیابان علامه امینی ،پارک باغ غدیر 19-2680318 :tel

بازی ها :ایرهاکی ،فوتبال دستی ، بازی کامپیوتری سه بعدی ، بازیهای حرکتی


سینما 4 بعدی غدیر  30%تخفیف

پارک بادی  غدیر    20% تخفیف


سالن بدنسازی، ایروبیک ،رزمی

ویژه بانوان 7صبح الی 22:30

خ عسگریه ، ابتدای دسشتستان جنوبی

تلفن : 2279636

طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

ارائه سلامت کارت با تخفیف ویژه

کارت 70/000 تومان را 50/000 تومان دریافت کنید

برای اطلاعات کامل ومراکز طرف قرارداد به سایت www.shomacard.com  مراجعه فرمایید

خ حکیم نظامی،حد فاصل بین چهار راه حکیم نظامی وخاقانی، جنب ساختمان اناهیتا ،طبقه فوقانی، واحد

4-9510691    /    6244992     /   09130288820

نوع خدمات

1: دندانپزشکی 2: جراحی پلاستیک 3: پوست و مو 4: فیزیوتراپی 5: ارتوپدی 6: داروخانه 7: رادیولوژی 

8: توان بخشی 9: گفتار درمانی 10: آزمایشگاه 11: مراکز مشاوره 12: بینایی سنجی 13: زنان و زایمان

14:روماتولوژی 15: آنژیو گرافی 16: کالای پزشکی 17: دامپزشکی

ردیف نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی
1 باشگاه بدنسازی ، ایروبیک و رزمی خاتون خ عسگریه ، ابتدای دسشتستان جنوبی 0311 2279636 اطلاعات تکمیلی
2 خانه اسکیت آموزشی اسکیت و ژیمناستیک مقدار15%
آموزشی نیمه خصوصی10%

آموزشی ژیمناستیک ریتمی(باله) 5%

اصفهان-سه راه حکیم نظامی- ابتدای خ صفه- خانه اسکیت 0311 6291830 اطلاعات تکمیلی
3 استخر عالی قاپو
30% هر سانس  و  10% کلاسهای آموزشی
خ چهارباغ عباسی ،هتل عالی قاپو    2208174 0311 2208174 اطلاعات تکمیلی

ردیف نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی
1 گیم کلوپ غدیر
20% الی 30% تخفیف
خیابان علامه امینی ،پارک باغ غدیر
0311 2680318-19 اطلاعات تکمیلی
2 مجموعه فرهنگی ورزشی بولینگ پردیس 15% به مبلغ 5/000 تومان تخفیف سه راه حکیم نظامی- ابتدای خ شهدای صفه، بولینگ پردیس 0311 6256250 اطلاعات تکمیلی
لوگو نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی

طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

فست فود ایتالیایی و فرنگی ناندوست

20% الی 30% تخفیف
شعبه 1 : خیابان حکیم نظامی ، میان سنگ تراشها و محتشم کاشانی
شعبه 2 : انتهای خیابان مهرداد (شهید قندی)
0311 6270307
6268970
اطلاعات تکمیلی

رستوران سنتی صفوی

10% خیابان فلسطین ، هتل سنتی صفوی 0311
2208600-5 اطلاعات تکمیلی
طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت فست فود  نیک شان
10%
شعبه 1 : خیابان پروین اعتصامی ،جنب پارک کوهسار، فست فود نیک شان
شعبه 2 : احمد آباد ،خیابان گلزار ،چهارراه هشت بهشت ،مقابل بانک صادرات
شعبه 3 : خیابان جابرانصاری ،نرسیده به چهارراه رزمندگان ،سوخاری نیک شان
0311
2290028
2656337
4415711
اطلاعات تکمیلی

لوگو نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی
پوشاک مقدس
کت و شلوار زنانه و مردانه 500/000 ریال  و  بقیه پوشاک 5% شعبه مرکزی (زنانه و مردانه ) :خیابان آپادانا دوم
شعبه تخصصی بانوان : خیابان حکیم نظامی ، نبش خاقانی
شعبه تخصصی داماد و جوانان : خیابان آپادانا دوم ،مقابل مسجد کاظمیه
0311 6414343-92
6278533
6413312
اطلاعات تکمیلی

لوگو نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی

طرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

بیمه ایران

2% بابت بیمه ثالث ، 30% بیمه نامه بدنه و...

خیابان امام خمینی ، خ خلیفه سلطانی ، روبروی تاکسی آفاق 0311 3341042 اطلاعات تکمیلی

ردیف نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی
1 سلامت کارت
کارت 70/000 تومان را 50/000 تومان دریافت کنید خ حکیم نظامی،حد فاصل بین چهار راه حکیم نظامی وخاقانی، جنب ساختمان اناهیتا ،طبقه فوقانی، واحد 0311 6244992 اطلاعات تکمیلی
ردیف نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی
1 مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای فراسیستم
10% خیابان سروش ،جنب مسجدالغفور ،ساختمان رحمت 0311 2501388 اطلاعات تکمیلی
2 معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی اصفهان 15% دروس عمومی و 5% دروس خصوصی شعبه 1:مرکز مرداویج،خ مرداویج،چهارراه رسالت
شعبه 2:مرکز میر،خ میر،چهارراه آب 250 
شعبه 3:مرکز هشت بهشت،خ بزرگمهر،خ هشت بهشت غربی

0311 6700200
6629010
2648005
اطلاعات تکمیلی
و

رستوران سنتی صفوی


آدرس : خیابان فلسطین ، هتل سنتی صفوی      5 - 2208600 : tel

www.safavihotel.irطرف قراردادهای باشگاه آدینه گشت

10% تخفیف در تمامی شعبات

شعبه 1 : خیابان پروین اعتصامی ،جنب پارک کوهسار، فست فود نیک شان

tel :2290028

شعبه 2 : احمد آباد ،خیابان گلزار ،چهارراه هشت بهشت ،مقابل بانک صادرات

tel :2656337

شعبه 3 : خیابان جابرانصاری ،نرسیده به چهارراه رزمندگان ،سوخاری نیک شان

tel :4415711

ردیف نام مرکز جایزه نقدی نشانی پیش شماره تلفن اطلاعات تکمیلی
1 موسسه اجاره رویال خودرو 15% تخفیف

آدرس : خیابان نشاط ، مقابل پست نشاط

0311 2282942
2259710
اطلاعات تکمیلی

موسسه اجاره رویال خودرو
آدرس : خیابان نشاط ، مقابل پست نشاط
tel : 2282942 - 2259710
15% تخفیف
برای اطلاع از تعرفه ها به سایت زیر مراجعه فرمایید.
www.royalcar.ir 
بولینگ پردیس
مجموعه فرهنگی ورزشی بولینگ پردیس
15% به مبلغ 5/000 تومان تخفیف
سه راه حکیم نظامی- ابتدای خ شهدای صفه، بولینگ پردیس tel:6256250

خانه اسکیت

ساعات کار :
صبح ها:8:30 الی 13:30
بعدازظهرها: 15:30الی 20:30
نشانی: اصفهان-سه راه حکیم نظامی- ابتدای خ صفه- خانه اسکیت
Tel:‎  6291830
www.skatehome.ir
جهت کلاس آموزشی اسکیت و ژیمناستیک مقدار15%
جهت کلاسهای آموزشی نیمه خصوصی10%
جهت کلاس آموزشی ژیمناستیک ریتمی(باله) 5%

استخر عالی قاپو

استخر عالی قاپو

مقدار تخفیف : 30% هر سانس  و  10% کلاسهای آموزشی
خ چهارباغ عباسی ،هتل عالی قاپو    2208174
مدت زمان هر سانس: 75 دقيقه
ساعات مراجعه: روزهای زوج از 9 صبح تا 19:30 و روزهای فرد از 9 صبح تا  17
جمعه ها از ساعت 10 الي 13
امکانات: استخر و سوناي خشك و بخار،پاركينگ وسيع مجتمع تجاري عالي قاپو واقع در خيابان كوالالامپور

جهاد دانشگاهی

معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی اصفهان

مقدار تخفیف :15% دروس عمومی و 5% دروس خصوصی

شعبه 1:مرکز مرداویج     خ مرداویج ، چهارراه رسالت                6700200tel:
شعبه 2: مرکز میر        خ میر ، چهارراه آب 250     6629010 tel :
شعبه 3: مرکز هشت بهشت        خ بزرگمهر ، خ هشت بهشت غربی        2648005 tel:

برای اطلاع کامل از دوره ها و قیمت ها به سایت http://www.jdisf.ir  مراجعه فرمایید .
گروه سلامت(پزشکی و علوم تربیتی)
گروه زبانهای خارجه
گروه فناوری اطلاعات و مدیریت
آزمونهای بین المللی زبان
گروه فرهنگ و هنر
گروه تحصیلات تکمیلی
گروه کشاورزی
شعبه اشتغال(با همکاری معاونت آموزشی)